CHEMICKÉ LÁTKY ZDRAVÍ ŠKODLIVÉ
SULFÁTY
Sulfáty jsou velmi časté látky v jarech, úklidových prostředcích, ale bohužel taky v šamponech, pěnivých gelech a zubních pastách, prostě tam, kde potřebujeme, aby výrobek pěnil. Jedná se totiž o průmyslová pěnidla. Bohatě pění, dobře čistí a zanechávají pocit lehkých vlasů. Na druhou stranu však nadměrně vysušují a dráždí pokožku. Vlasy tak slábnou a vypadávají, pokožka vlasů svědí a šupinatí. Kosmetické přípravky na pleť často způsobují alergie a ekzémy.
Příklady látek: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES)
PEGY (PolyEthylenGlykoly)
Polyethylenglykoly jsou velkou skupinou látek, které se vyrábí většinou z ropy. PEGy fungují jako emulgátory (spojují olej s vodou), pění, čistí a zvyšují prostupnost pokožky pro další látky. Hodně tedy záleží na ostatních látkách výrobku, kterým PEGy usnadní vstřebání do pokožky. Najdete je často v šamponech, mycích gelech, sprchových a odličovacích olejích, pleťových krémech a sérech. Testy potvrdily, že se ve větším množství jedná o karcinogenní a zdraví škodlivé látky, které navíc zatěžují životní prostředí. V malém množství mohou způsobovat podráždění pokožky a alergie.
Příklady látek: PEG-40 (60) Hydrogenated Castor Oil, Pentylene Glycol, PEG-20 Castor Oil, PEG-40 Sorbitan Peroleate
PARABENY
Parabeny jsou strašáci, o kterých už jste jistě slyšeli. Jedná se o konzervanty, prodlouží tedy životnost výrobku. Působí dobře proti plísním, bakteriím a jiným mikroorganismům. Výrobky díky parabenům vydří déle otevřené. Zní to dobře, bohužel vědecké průzkumy ukazují, že parabeny se hromadí v mízních uzlinách a spekuluje se o tom, jestli mohou způsobovat rakovinu, protože se chovají jako ženské hormony – estrogeny. Mnoho pitvaných nádorů totiž parabeny obsahovaly. Parabeny navíc mohou způsobovat alergie a zatěžují životní prostředí. Mnoho paraběnů již bylo zakázáno.
Parabeny bývají nahrazovány fenoxyethanolem. Co do vlastností, velký rozdíl mezi parabeny tam není. Výrobcům kosmetiky jde spíš o to nahradit strašáky parabeny látkou, kterou koneční uživatelé ještě neznají nehledě na její vlastnosti…
Příklady látek: Methylparaben (E 218), Ethylparaben (E 214), Propylparaben (E 216), Butylparaben (nemá E kód
FENOXYETHANOL
Zajímá vás fenoxyetanol, náhražka parabenů? Jedná se také o konzervant, tedy o látku, díky které kosmetický výrobek déle vydrží, a to proto, že je se jedná o látku toxickou pro mikroby. Když je jedovatá pro mikroby, je jedovatá je i pro naše buňky. Sice se fenoxyethanol objevuje v nepatrném množství i v přírodě (např. v zeleném čaji nebo žlázách samců králíků), ale pro kosmetické účely se fenoxyethanol vyrábí laboratorně sloučením fenolu a ethylenoxidu, který je karcinogenní. I vedlejší produkty tohoto sloučení jsou karcinogenní. Zde je pak souvislost s PEGy a SLES, které však nemusí být dle legislativy jako vedlejší produkty reakce uvedeny na etiketě finálních výrobků. Škodlivost fenoxyethanolu se testuje na hlodavcích, a to při aplikaci velkých dávek, takže se z toho těžko určí škodlivost menší koncentrace na člověka. V souvislosti s vlivem fenoxyethanolu na člověkem bylo oficiálně prokázáno zatím jen dráždění očí, alergie, kopřivka a ekzém. Koncentrace fenoxyetanolu je legislativně omezena na 1 % obsahu výrobku, ovšem lepší je se látce vyhnout úplně, a to hlavně u dětské kosmetiky.
HLINÍK
Hliník je hojně využíván v deodorantech a antiperspirantech. Hliník ucpává potní žlázy a nanáší se do podpaží, kde jsou lymfatické uzliny. To pak může mít spojitost s rakovinou prsu. Více o problematice hliníku v deodorantech a antiperspirantech se dočtete zde.
Příklady látek: Cl+číslo, Aluminium