NEBEZPEČNÉ LÁTKY

KYSELINA BORITÁ (Boricum Acidum, Boric Acid, E284)

Znáte ji jistě jako borovou vodu (2-3% roztok kyseliny borité). V této koncentraci se jeví jako bezpečná látka, vyšší koncentrace však dráždí kůži a mají nebezpečný vliv na reprodukční systém. Kyselina boritá je sama o sobě jedovatá, má antiseptické, baktericidní a fungicidní vlastnosti, odpuzuje hmyz. V kosmetice s využívá se jako konzervant a emulgátor. Přidává se do očních krémů, ústních vod, mýdel atd.

TARTRAZIN (Tartrazine, potravinářská žluť, E102, CI 19140)

Jedná se o barvivo žluté až zelenkavé barvy používané v potravinářství, farmacii i kosmetice. Jedná se o potenciální karcinogen, který často je dáván do souvislosti s hyperaktivitou dětí. Přírodní alternativou je betakaroten, ale tartrazin se jeví jako levnější.

BRILANTNÍ MODŘ (E133, CI 42090)

Barvivo modrozelené barvy, využívá se v potravinářství, farmacii a kosmetice. Jedná se o potenciální karcinogen, v některých zemích je v potravinářství zákázán. Při vnějším užití může vyvolávat alergie, astma. Je opět dáván do souvislosti s hyperaktivitou dětí.

2-BROM-2-NITROPROPAN-1,3-DIOL (bronopol)

Bronopol se do kosmetiky se přidává jako konzervant. Je alergenní, toxický při vstřebání kůží, vdechnutí, napadá imunitní systém, dráždí oči, vyvolává kontaktní dermatitidu. Může uvolňovat formaldehyd (info níže) a nitrosaminy. Všechny tyto látky jsou prokazatelně karcinogenní. Povolená koncentrace bronopolu v kosmetice je 0,1 %.

FORMALDEHYD (methanal, formalín, E240)

Formaldehyd je konzervační činidlo, těkavý, hodnocen jako karcinogen pro člověka, který je toxický pro imunitní systém, dráždí pokožku a sliznice, oči. Kůží je hůře vstřebatelný, velmi škodí při vdechnutí, kdy může způsobit astma, otok plic, zákal rohovky a rakovinu dýchacích cest při dlouhodobém kontaktu. Za dlouhodobý kontakt je zde míněno už 15 minut vdechování formaldehydu o vysokých koncentracích. Povolená koncentrace formaldehydu v kosmetice je 0,2 %, bohužel firmy nemají povinnost koncentraci na výrobek uvádět, takže záleží jen na důvěře. Formaldehyd se běžně vyskytuje v keratinových kúrách na vlasy. Jeho zahřátím na 150°C a více se formaldehyd mění na methanol a oxid uhelnatý. Keratinové masky se do vlasů „zapékají“ žehličkou na vlasy o teplotě 230°C, takže se nejdříve trávíte formaldehydem, následně i oxidem uhelnatým, které je také toxický, protože blokuje přenos kyslíku krví, takže vás ve své podstatě dusí. Rozhodně doporučuji se této látce vyhnout! V potravinářství a je formaldehyd zakázaný.

Formaldehyd bývá uvolňován látkami: DMDM hydantoin, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, tosylamide/formaldehyde resin, quaternium-15, sodium hydroxymethylglycinate, hydroxymethylglycinate, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL, polyoxymethylene urea, 5-BROMO-5-NITRO-1,3 DIOXANE, glyoxal, hexamethylene tetramine, para-formaldehyd, dimethylolurea, polyxyline, KM 103, biocide DS 5249 (Proxel T), tris hydroxymethyl nitromethane (Tris nitro), hydroxymethylglycinate (Suttocide A), preventol D1, D2, D3, quaternium 15, bakzid, bakzid P, pametol k50, grotan BK

TRICLOSAN (triklosan)

Triclosan je desinfekční a antibakteriální prostředek, konzervant. Jedná se o potenciální karcinogen, narušuje hormonální systém, a tak ohrožuje plodnost. Ukládá se v ženském těle, podporuje rozvoj genetických vad, ničí  přirozenou mikrofloru kůže. Spojuje se s krvácení do mozku a srdečními problémy. Nově je v EU regulovaný, ale i přesto se s ním můžeme setkat v deodorantech a zubních pastách.

FTALÁTY

Ftaláty se v kosmetice se vyskytují jako součást syntetická vůně. Z deseti druhů ftalátů byly ty nejnebezpečnější – DEHP (2-diethylhexylftalát) a  DBP (dibutylftalát) v EU zakázány. Narušují endokrinní systém (produkce testosteronu), dávají se do souvislosti s poruchami plic, jater a ledvin. Najdeme je nejčastěji v lacích na vlasy, deodorantech a parfémech. Bohužel se jako součást syntetických vůní nedají vyčíst z obalů výrobku, o jejich výskytu v kosmetice vám napoví jen umělá vůně. Ftaláty jsou i součástí PVC materiálu, pozor tedy na výrobky v PET lahvích. Vůně volte přírodní, pokud už vás uhrane nějaká chemická, aplikujte ji z mírné vzdálenosti na oblečení, rozhodně ne na tělo. Parfémy se obecně aplikují na místa, kde pulzuje krev (krk, vnitřní část zápěstí,…), škodlivé látky se tak lehce roznáší krví do celého těla. Buďte tedy obezřetní.

UHELNÝ DEHET (thér)

Uhelný dehet je karcinogenní látka v EU zakázaná. Byl využíván v barvách na vlasy, šamponech, mýdlech, mastích na suchou pokožku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.